VITAL SIGNS® NEDİR?

Bütünsel Spiral Dinamikler bilgi ve sistemi çerçevesinde hazırlanmış olan, internet ortamında kişiler tarafından bireysel olarak tamamlanan, kişiye değer sistemleri penceresinden şu an bu haritada nerede olduğunu, gelişim ve değişim yönünü, bireysel gelişim nehrinde tıkalı olan alanları fark etmesini sağlayacak veriler sunan bir değerlendirme testidir.

Testin sayısal ve grafiksel sonuçlarından yola çıkılarak bir yorumlama sürecini değil, koçluk yaklaşımlarıyla sorular sorarak, kişinin o verilerden hareketle kendi özgün farkındalıklarını oluşturmasını sağlar.

Denge Merkezi Spiral Dinamikler ilgili çalışmaları ve bu konunun Türkiye’de gündeme gelmesini ilk kez sağlamış, Online PeopleSCAN® in Türkiye’deki resmi temsilcisidir. Denge Merkezi’nde bu testi yanıtlayan kişilere, test sonuçlarına yönelik yarım saatlik mentörlük hizmeti verilmektedir. Dileyen herkes bu testi tamamlamak ve mentörlük almak üzere bizimle iletişime geçebilir.

Kişinin içinde bulunduğu kültür, ülke ve ortamın, dünya değer sistemleri içerisindeki yerini ve bu açısından da haritadaki kendi konumunu görmeye yönelik çok ciddi bir farkındalık sağlar. Bir diğer önemli farkı ise, insanları belli bir alana dahil etmekten çok o an için bulundukları ve yarın değişebilecek olan konumu gösteriyor olmasıdır.

Dolayısıyla, “Ben neredeyim? İçinde bulunduğum coğrafyayla nasıl örtüşüyorum? ya da örtüşmüyorum? İçinde bulunduğum şirketin yapısı nerede? Ben şuan işimle ne kadar uyumluyum?” gibi sorulara ait resimleri görmesini sağlar. Kararlarını, yolunu ve yolculuğunu daha farkındalıklı belirmesini destekler.

Koçluk alacak kişinin kendi kişisel nehrinin nerede ve nasıl akmakta olduğunu, tıkanıkları ve “nasıl” sorularının cevabını keşif ile belli bir zaman diliminde yapılan koçluğun sonuçlarının etkisini değerlendirmede ciddi farkındalık sağlayarak koçlara yardımcı bir “ölçme-değerledirme-assessment tool” aracı olarak hizmet eder.